Tänapäeval kasutatakse rikkevoolukaitsmeid kontorite, korterite, eramajade ja ettevõtete elektrivõrkudes. Need aitavad ära hoida elektrilööki inimesele, kes puutub kokku viletsa isolatsiooniga juhtmestiku ja kodumasinatega. Seadmed kuuluvad moodulseadmete hulka ja paigaldatakse kilpi koos kaitselülititega.
Kuidas see töötab?
Väliselt kujutab seade endast plastikust korpus, millel on hoob selle sisse- ja väljalülitamiseks. Moodsatel mudelitel on üldjuhul tagaküljel kinnitus DIN-liistule kilpi paigaldamiseks. Seade sisaldab magnetjuhet, vabastajat, riiviga püsimagnetit ja kaarekustutite võresid. Rikkevoolukaitsme põhiülesanne on võrrelda pidevalt faasi ja nulli vooluväärtusi. Kui fikseeritakse erinevus, s.t. tekib leke ja tasakaal on rikutud, on järelikult tekkinud rikkevool. Lubatud väärtuse ületamisel rakendub elektromagnetiline riiv, vabastusmehhanism katkestab vooluedastuse ja korpusel olev hoob klõpsab automaatselt alla. Vooluedastuse jätkamiseks kaitstud vooluahelas tuleb probleem kõrvaldada ja viia rikkevoolukaitse hoob ülemisse asendisse.
Lekkevoolu tüüp
А – reageerivad vahelduvatele sinusoidaalsetele või pulseerivatele alalisvooludele, mis tekivad ootamatult või suurenevad järk-järgult. Seadmed sobivad ühendatud elektroonikaga vooluringidele, arvutitele.
В – mõeldud vahelduv-, alalis- ja alaldatud voolu jaoks. Leiavad kasutust peamiselt tööstusvõrkudes.
АС – reageerivad sinusoidaalsele vahelduvvoolule, mis tekib ootamatult või järk-järgult. See on kõige levinum seadmete klass, kuna need reageerivad hetkelistele leketele.
Kasutamise vajalikkus
Rikkevool tekib, kui inimene puutub kokku isoleerimata juhtmega, katkise isolatsiooniga seadme korpusega või samaaegsel kokkupuutel elektriseadmete ja maandustega (veetorud, akud). Rikkevoolu lekke vältimise funktsiooni tõttu on rikkevoolukaitsel ka teine nimetus – rikkevoolukaitselüliti (märgistuses võib sageli kohata lühendit RCCB). Rikkevoolude oht esineb kõige sagedamini maanduseta ahelates ning vanade, vanade juhtmetega kodumasinate puhul. Suurema riskiga on kõrge õhuniiskusega ruumid, kus on töötavaid elektriseadmeid: elektripliitide ja mikseritega köögid, pesumasinate ja föönidega vannitoad. Lisaks inimese kaitsmisele elektrilöögi eest vähendavad need seadmed katkisest isolatsioonist põhjustatud tulekahjude puhkemise ohtu.
Rikkevooluseadmel on ka teisi nimetusi, näiteks RVK, lekkevoolukaitse, rikkevoolukaitse.
Tehnilised näitajad
Pinge
Olemas on ühefaasilised rikkevoolukaitselülitid, mis on mõeldud võrkudele pingega 230 V ja kolmefaasilised, mis töötavad pingega kuni 400 V.
Pooluste arv
Kahepooluselisi seadmeid kasutatakse kõige sagedamini majapidamisvõrkudes, neljapooluselisi – tööstuslikes, kolmefaasilistes.
Nimivool
Nimivool on koormusvoolu väärtus, mis võib seadet töötamise ajal läbida. See jääb vahemikku 16 kuni 100 A. Korterite jaoks valitakse tavaliselt seadmed nimivooluga 16-25 A, tööstusvõrkude puhul võib väärtus ületada 63 A.
Lekkevool
See ongi rikkevoolu väärtus, mille eest peab seade kaitsma. Võib olla 10-100 mA.
Osta rikkevoolukaitsmed Emiksoni e-poest. Müük soodsa hinnaga. Tasuta tarne üle Eesti!